En İyi Motor Yağı Markası

Merhaba değerli okuyucularımız otomobil sahipleri için yeni bir yazı ile karşınızdayız. Bu yazımızda en iyi motor yağı markası hakkında konuşacağız. Hiç şüphe yok ki motorun performansını etkileyen etkenler arasında motor yağı en önemlileri arasındadır. Ayrıca motor yağı aracın motorunun ömrünü de etkileyen etkenler arasındadır. Durum böyle olunca otomobil sahipleri acaba hangi marka yağı kullanmalıyım gibi sorularla karşı karşıya kalıyor. Bunlara rehber olacak bir yazı ile karşınızdayız.

 

Markaları incelemeye geçmeden önce motor yağı numaralarının ne anlama geldiğine dair kısaca bilgiler vereceğiz. Örnek motor yağı olarak 10W40 tipi motor yağını ele alalım. Bu yağ tipinde 10 yağın düşük sıcaklıklardaki akışkanlığını belirtir 40 ise yağın yüksek sıcaklıklardaki akışkanlığını belirtir. Bu değerler aracınızın motorunun yakıt cinsine ve durumuna göre değişmektedir. Sizlere tavsiyemiz motor yağı almadan önce araç üreticisine danışınız. Her araç üreticisi bir motor yağı markasını ve tipini tavsiye etmektedir. Motor yağı ile ilgili kısa bilgiler verdikten sonra seçtiğimiz markalardan ilki olan Castrol ile başlayalım.

 

Castrol

Castrol, BP şirketler grubunun bir kuruluşudur. 1899 yılında Charles Wakefield tarafından Birleşik Krallık’ta kurulmuştur. Castrol günümüzde otomobiller, kamyonlar, motosikletler, otobüsler, arazi araçları, denizcilikte kullanılan motorlar, makineler için birçok tipte yağ çeşidinin üretimini yapmaktadır.

 

Mobil 1

Mobil 1, Exxonmobil’in motor yağları üreten bir yan kuruluşudur. Exxonmobil ABD kökenli bir doğal gaz ve petrol firmasıdır.  Mobil 1 günümüzde otomobiller ve motor sporları gibi birçok model yağın üretimini yapmaktadır. Ayrıca Mobil 1 firmasının çeşitli otomobil markalarının motorlarına özel de yağları mevcuttur. Mobil 1 internet sitesini ziyaret ederek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 

Shell 

Shell, 1907 yılında Hollanda’da kurulmuştur. Ülkemizin birçok yerinde akaryakıt istasyonu bulunmaktadır. Shell akaryakıt satışının yanında yağ üretimi ve satışı da yapmaktadır. Shell binek araçlar için, motosikletler için, kamyon ve çekici gibi ağır hizmetler için birçok tipte yağ çeşidinin üretimini yapmaktadır. Shell akaryakıt istasyonlarına uğrayarak Shell motor yağı çeşitlerine göz atabilirsiniz.

 

Motul

Motul, 1853 yılında ABD’de kurulmuştur. Günümüzde genel merkezi Fransa’da bulunmaktadır. Motul şanzıman yağları, motor yağları, gresler, soğutma sıvıları, antifrizler, amortisör hidrolikleri, endüstriyel amaçlı kullanılan sıvılar gibi birçok ürünün üretimini yapmaktadır. Motul ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak için Motul internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Otomobil sahiplerine özel bir yazının daha sonuna geldik. Bu yazımızda en iyi motor yağı markaları hakkında konuşmaya çalıştık. Piyasadaki tecrübelerine ve kullanıcı tercihlerine göre seçtiğimiz 4 marka olan Castrol, Mobil 1, Shell ve Motul hakkında tarihçeleri ve ürünleri hakkında bilgiler verdik. Motor yağı seçerken sizlere tavsiyemiz araç üreticinizin uygun gördüğü motor yağını kullanmanızdır. Daha fazlası için markaların internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir